Jaký zvolit obor? Máme pro vás krátké shrnutí.

Jaký zvolit obor? Máme pro vás krátké shrnutí.

Sova Rozlet PEF

Přijímačky máte zdárně za sebou, už víte, na jaký obor jste přijati a teď vás čeká zápis do studia. Jenže si musíte vybrat, na jaký obor nakonec nastoupíte. PAE nebo PAA? VSRR nebo HKS?

Naši instruktoři si pro vás připravili krátké srovnání oborů, mezi kterými studenti nejčastěji váhají.

Upozorňujeme, že se nejedná o oficiální stanovisko univerzity, ale o studentské vyjádření k danému tématu.

Jsem přijatá na PAE a PAA, ale nevím, co si zvolit.

Nejdříve doporučujeme podívat se na přehled předmětů, které se v daných oborech vyučují. Základ je podobný, ale na každém oboru jsou státní závěrečné zkoušky rozdílné.

Obecně lze říci, že PAE (Provoz a ekonomika) je více zaměřené na matematiku, tj. rozhodovací modely, ekonomii a statistiku. Tyto předměty, mimo jiné, potkáte u státních závěrečných zkoušek. Ale čeká vás také informatika a management a také jeden semestr účetnictví, ale hodně zjednodušeného.

Oproti tomu na PAA (Podnikání a administrativa) vás čeká víc účetnictví, práva v podnikání a řízení. S matematikou (rozuměj s EMM – ekonomicko-matematické metody) a se statistikou se také potkáte, ale už vás oproti PAE nečeká u státnic.

A HKS nebo VSRR? Kam jít?

Na oboru VSRR (Veřejná správa a regionální rozvoj) si v  prváku a druháku projdete statistikou, matikou a rozhodovacími modely a dál už moc počítací předměty nepotkáte. Trošku těžší jsou logické předměty jako úvod do regionalistiky, regionalistika atd., ale ty jsou dle zkušeností členů našeho týmu celkem zajímavé. Další výhodou tohoto oboru pro někoho může být, že na rozdíl od PAA a PAE nepotkáte zemědělské systémy a na navazujícím studiu ekonometrii.

U HKS (Hospodářská a kulturní studia) je opět základ předmětů stejný jako na většině oborů na PEF, tzn.  ekonomie, účetnictví, matematika. Potom vás čekají specifické předměty jako mezinárodní migrační procesy, antropologie, geografie náboženství atd. Jedná se o poměrně malý obor, takže můžete čekat dobrou partu kamarádů, se kterou budete jezdit třeba i na vodu ;-).

Rozhodně doporučujeme u obou oborů projít studijní plány a zjistit, co vás přibližně v daných předmětech čeká.

O jednotlivých oborech se více dozvíte od našich instruktorů na seznamovacím kurzu Rozlet PEF, kde mimo jiné pořádně poznáte i své nové spolužáky. Přihlaste se, dokud je ještě místo!