fbpx

Nejsi z Prahy? Nevadí, můžeš požádat o ubytování na koleji

poznej spolužáky - začni s náskokem

Nejsi z Prahy? Nevadí, můžeš požádat o ubytování na koleji

Koleje BCD ČZU

Pokud ještě nevíš, jak si zařídit ubytování na kolejích ČZU, nic se neděje. Tenhle článek je přesně pro Tebe, aby Tě provedl začátkem.

V první řadě je potřeba se přihlásit, tedy zažádat o ubytování. To uděláš na portálu iskam.czu.cz – protože ještě nemáš školní přihlašovací údaje, budeš se přihlašovat číslem přihlášky na univerzitu. Pozor, přihláška se musí podat do 11.08.2017!

Studentů se zájmem o ubytování je vždy více než ubytovacích kapacit. Z toho důvodu jsou různá kritéria, podle kterých se ubytování přiděluje. Zájemci budou „bodováni“ – body jsou za každý kilometr, který je jejich trvalé bydliště vzdálené od školy. Pak také za každou minutu cesty, kterou by student musel dojíždět, případně se zohledňuje i zdravotní stav. A samozřejmě bude dána přednost těm s nejvyšším počtem bodů.

Jak funguje přidělování?

Pro Tvou představu uvedu sebe před rokem. Bydlím v Turnově, což je cca 100 km od Prahy. Cesta mi trvá z domu až na kolej přes 2 hodiny a i tak jsem byl pod čarou (dostal jsem se na odvolání – doporučuji případně také zkusit). Pokud bydlíš v malé obci, kam jezdí autobus jen párkrát denně a je alespoň 50 km od Prahy, je tvoje šance na to, že dostaneš na první pokus kolej, hodně vysoká. Ubytování na koleji stojí většinou něco málo přes 3 000 měsíčně. Záleží na typu pokoje a spektrum využitých služeb (internet, elektrické spotřebiče na pokoji či třeba prádelna).

Až přihlášku odešleš, musíš čekat už jenom na výsledky pořadníku. Ten bude zveřejněn nejpozději 18.08.2017 na stránkách iskam.czu.cz, nebo budou výsledky rozeslané na email (se zpožděním). Pokud se dostaneš, je potřeba složit rezervační kauci a zarezervovat si nějaký konkrétní pokoj. Tohle je vážně dobré udělat co nejdříve, třeba už během Rozletu. Nejlepší je jít rovnou do kanceláře na kolej C, protože jiné koleje pro prváky (až na výjimky) volné nebývají.

Na Rozletu se poznáš s hodně lidmi a budeš se s nimi moct domluvit na spolubydlení. Pokud budeš čekat s rezervací, moc velký výběr už nebude. Co se týče zahájení ubytování, to je pro nastupující 1. ročníky rozdělené do 5 dnů podle harmonogramu (najdeš ho na kam.czu.cz). Pokud nebudeš moct ale přijít v určený den, kterýkoliv z ostatních čtyřech by měl být v pohodě. Mají to jenom orientačně, aby se jim tam nenahrnuli všichni v jeden den.

Tohle je takový stručný návod, jak si zařídit střechu nad hlavou a nemuset přespávat v kampusu na trávě. 😊 Pokud si chceš dopodrobna nastudovat všechny materiály týkající se ubytování, jsou na stránkách kam.czu.cz většina informací je tam duplicitně a je v tom velký zmatek, nicméně je tam opravdu všechno.

Co od kolejí čekat?

No a konečně otázka, která ti také nejspíš vrtá hlavou. Co čekat od ubytování? Nebudu lhát, žádný hotel to není, nicméně je tam všechno, co můžeš během studentského života potřebovat – především postel a internet! Pokoje jsou různé a liší se především tím, jestli jsou pro dva, nebo pro tři. Všechny pokoje mají ledničku, protože co si budeme povídat, teplé pivo prostě není ono. Pokud jde o další spotřebiče, každý si může přinést po čem jeho/její srdce touží, ale platí se za to nějaký minimální měsíční poplatek. Pak mají nějaké pokoje také vlastní koupelnu a záchod (malá místnost 2,5 X 2 metry), jinak jsou záchody i sprchy na patře (kluci a holky zvlášť). Na patře je také kuchyňka, ve které jsou 4 plotny, mikrovlnka a dřez.

Na některých budovách kolejí nechybí spousta zábavy, především v úterý večer to v kampusu žije. To se totiž většinou v klubu C konají party a jejich předvoj se odehrává právě na kolejích, nejčastěji na BCD. Nejen díky pověstným “chodbovicím” získáš spoustu nových kamarádů a tím i důležitých kontaktů.

To je tedy ve stručnosti o kolejích všechno. Přejeme zdar, sílu a především hodně trpělivosti se zařizováním všeho potřebného. V případě nouze se dá vždy zavolat na vedení kolejí, případně se poohlédnout po nějakém sstarším studentovi. Většina nás to také zažila a rádi pomůžeme. 😊

Autorem článku je Václav Houba, student 1. ročníku Bc. PaE