fbpx

Erasmus+ program na PEF

poznej spolužáky - začni s náskokem

Erasmus+ program na PEF

Oborové povídání

V rámci studia na PEF je možné i vycestovat na nějakou partnerskou zahraniční univerzitu na jeden nebo oba semestry během studia. Partnerské univerzity jsou rozesety po celé Evropě i mino ni. Podívejte se na jejich kompletní seznam. V každém stupni studia je možné využít jeden výjezd a nezáleží na tom, jestli je jedno nebo dvousetmetrový.

Pokud během studia chcete poznat nějakou cizí zemi, vylepšit si jazyk dané země, poznat lidi z celého světa a zažít spoustu zábavy, pak je Erasmus+ program právě pro vás.

Jak to celé funguje?

Od prosince do půlky ledna je otevřené přihlašovaní na výjezd v rámci fakulty. Stačí si vybrat vaši vysněnou destinaci a konkrétní univerzitu a přihlásit se pomoci UIS na výběrové řízení. V rámci UIS je v osobní administrativě zvláštní kolonka na správu zahraničních cest.

UIS_zahraniční cesty

Konkurz

Po podání přihlášky jste pozváni na konkurz, který se koná vždy ke konci ledna a je v angličtině nebo jazyce zamýšleného studia. Ke konkurzu si většinou připravujete motivační dopis a životopis v jazyce zamýšleného studia. Místa na dané univerzity jsou omezená a studenti tak trochu soutěží mezi sebou. Ovšem nevěšte hlavu, že to nezvládnete, pokud neklapne konkurz na vaši vysněnou univerzitu, tak zahraniční oddělení se vám snaží nabídnout nějakou alternativu, kde je ještě volno. Po úspěšném absolvování pohovoru to nekončí, právě naopak – celý „kolotoč“ začíná.

Povinná administrativa

Zahraniční oddělení kontaktuje vámi vybranou univerzitu, že máte zájem vycestovat. Pak už je všechno jen na vás i když na zahraničním oddělení vám ochotně pomůžou se vším co budete potřebovat, ale rozhodně to nebudou dělat za vás. Je potřeba vyplnit aplikační formulář zahraniční univerzity a všechny potřebné dokumenty pro vysílací instituci. Především vybrat studované předměty. Celý proces nejde paušalizovat. Na naší straně je papírová práce vždy stejná, ovšem požadavky zahraničních univerzit se kus od kusu liší a někdy dost podstatně. Proto je třeba si jejich požadavky pečlivě prostudovat na webových stránkách přijímací instituce. Připravte se, že většina zahraničních univerzit bude po vás i chtít důkaz určité úrovně jazyka, tzn. nějaký jazykový certifikát. Tyto certifikáty se dají získat i v rámci naší univerzity.

Let’s go…

Po úspěšném vyřízení všech papírů jen podepíšete účastnickou smlouvu a můžete frčet. Je důležité po celý pobyt si hlídat papíry, abyste na nějaký formulář nezapomněli a vše dovezli zpět potvrzené. Na každou zemi připadá určitá finanční dotace na nezbytné výdaje, která se zem od země liší.

Proces se může na první pohled zdát složitý a zdlouhavý, ale odměna stojí za to. Hlavní je pečlivě číst a prostudovat si stránky zahraničního oddělení PEF, kde je vše velmi dobře popsáno.

Slovo autora

Osobně jsem na Erasmu+ byl, a i všichni moji kamarádi, kteří tento program absolvovali byli nadmíru spokojeni. Je to něco, co se dá slovy popsat jen velmi složitě. Taková věc se prostě musí zažít. Tak se toho nebojte a využijte všechny výhody, které vám PEF nabízí.